Winiety UE: gdzie kupić, ile kosztują? Ceny online, opłaty drogowe

2023-11-23 21:06:09
Winiety to naklejki lub kody elektroniczne, które uprawniają do korzystania z płatnych dróg w Europie. Wiele krajów europejskich wymaga od kierowców posiadania winiet, aby móc poruszać się po autostradach i drogach ekspresowych. Winiety są zazwyczaj ważne przez określony czas, a ich cena zależy od kraju, kategorii pojazdu i okresu ważności.
Winiety naklejane są na przednią szybę pojazdu od wewnętrznej strony. Są one przyporządkowane do numeru rejestracyjnego pojazdu i muszą być umieszczone w odpowiednim miejscu jeszcze przed rozpoczęciem jazdy. W przypadku braku winiety, kierowca może zostać ukarany mandatem.
Elektroniczne winiety są coraz bardziej popularne w Europie. Wiele krajów oferuje możliwość zakupu winiet online, co jest wygodnym rozwiązaniem dla kierowców. Winiety elektroniczne są przyporządkowane do numeru rejestracyjnego pojazdu i nie wymagają naklejania fizycznej naklejki na szybę samochodu.
Winiety autostradowe są obowiązkowe w wielu krajach europejskich, zarówno dla turystów, jak i dla lokalnych mieszkańców. Warto zwrócić uwagę na to, że winiety w Europie są obowiązkowe nie tylko dla samochodów osobowych, ale również dla motocykli, przyczep kempingowych i innych pojazdów.
Winiety można kupić w przedstawicielstwach agencji administrujących autostradami w danym kraju, na stacjach benzynowych, poczcie, a także w marketach i sklepach przy przejściach granicznych. W niektórych krajach, takich jak Szwajcaria, Polski Auto Klub prowadzi sprzedaż winiet na autostrady. Warto zwrócić uwagę, że niektóre kraje wymagają, aby winieta była zakupiona z odpowiednim wyprzedzeniem przed rozpoczęciem podróży.
Winiety dostępne są także przez internet. Elektroniczny system opłat za autostrady obowiązuje m.in. w Austrii, Bułgarii oraz na Węgrzech i Słowacji. Kupując winietę przez internet, będziemy musieli podać numer rejestracyjny, kraj zarejestrowania pojazdu, a także wybrać czas, w którym winieta będzie ważna. Potwierdzenie opłacenia winiety i fakturę otrzymamy w e-mailu.